Het CBS heeft de vermogensbalans weer opgemaakt, en daaruit blijkt: het aantal miljonairs in Nederland blijft groeien. Op 1 januari 2024 telde ons land 452.000 huishoudens met een vermogen van minstens één miljoen euro. Een stijging van ruim 17.000 in een jaar tijd. Van Bloemendaal tot Blaricum: de vermogende Nederlander woont verrassend verspreid; al zijn er gemeenten waar je met een setje vlotte zeven cijfers nauwelijks opvalt.
Inmiddels heeft 5,5 procent van de Nederlandse huishoudens een vermogen van minstens één miljoen euro. Dat is inclusief de waarde van de eigen woning, minus de hypotheekschuld. De stijging past in een bredere trend: in 2011 waren er nog 170.000 miljonairshuishoudens, inmiddels zijn dat er dus ruim 2,5 keer zoveel.
Twee derde van hen bezit ‘slechts’ tussen de 1 en 2 miljoen euro. Een kwart zit tussen de 2 en 5 miljoen, en slechts 3 procent tikt de 10 miljoen of meer aan.
Top 10 gemeenten
1. Bloemendaal (NH.) – 34,6%
2. Laren (NH.) – 33,9%
3. Rozendaal (Gld.) – 29,8%
4. Blaricum (NH.) – 24,7%
5. Heemstede (NH.) – 23,8%
6. Wassenaar (ZH.) – 23,4%
7. Gooise Meren (NH.) – 16,6%
8. De Bilt (Utr.) – 16,4%
9. Oegstgeest (ZH.) – 15,7%
10. Wijdemeren (NH.) – 13,7%
Wat verder opvalt: vermogende Nederlanders zijn relatief vaak zelfstandig ondernemer. Van degenen die nog werken, is 55 procent zelfstandig, al is dat aandeel dalende (in 2014 was dat nog 71 procent). Bijna 40 procent leeft inmiddels van pensioen. Ter vergelijking: onder huishoudens met minder vermogen is slechts 8,7 procent zelfstandig, en vormt looninkomen de hoofdmoot.
Kijk je naar de opbouw van het bezit, dan komt het grootste deel, zo’n 40 procent, uit aanmerkelijk belang en ondernemingsvermogen. De eigen woning maakt ‘slechts’ een kwart uit van het totale vermogen. Bij minder gefortuneerde huishoudens is dat juist omgekeerd: ruim 77 procent zit vast in het huis.
En de andere kant van de kaart?
Er zijn ook gemeenten waar het aantal miljonairs zeer bescheiden is. Helemaal onderaan:
– Kerkrade (L.) – 1,0%
– Brunssum (L.) – 1,4%
– Heerlen (L.) – 1,4%
– Den Helder (NH.) – 1,5%
– Nissewaard (ZH.) – 1,5%